Krótka notka o kulturze gwałtu

Jak wielkim przestępstwem w waszym pojęciu jest gwałt? Gdzie umieścilibyście wielkość wyrządzonego zła na skali rozciągającej się od 1 d0 10 ? Gdzieś koło 6- 7 bo to więcej niż kradzież, ale jednak mniej niż zabójstwo? Czy raczej jakoś w okolicach 5 bo najczęściej kobiety same są sobie winne?

Dla mnie skala jest zbyt mała, istnieje jednak wielu ludzi, którzy uważają gwałt za bagatelę. Za wykroczenie, nie przestępstwo, za które nie powinna obowiązywać zbyt wysoka kara.

Czy można mówić o istnieniu kultury gwałtu? Jeżeli rozumiemy przez to społeczne przyzwolenie na wykorzystywanie seksualne, przymykanie oka i bagatelizowanie sprawy – jak najbardziej.

z4219806o-copy
klasyk

Często zakorzenione w mizoginicznym społeczeństwie przekonania na temat wykorzystywania seksualnego uderzają w same ofiary. Kobiety cierpią podwójnie – jako ofiary i jako napiętnowane za to, co im się przytrafiło. Najczęściej słyszane słogany to:

 • sama się o to prosiła

Przepraszam, ale jak się prosiła? Podeszła do typa i powiedziała: „Zgwałć mnie, proszę”?

Dla wielu to, że kobieta sama prosi sie o gwałt wyraża się w samotnym spacerze nocą, zbyt krótkiej spódniczce, zbyt wyzywającym makijażu, zbyt obcisłych dżinsach, zbyt wyzywającym zachowaniu… Najlepiej przyowdziać się w burkę! Choć jednak nie, bo statystyki z krajów islamskich straszą ilością popełnianych na tle seksualnym przestępstw. Uważam, że przenoszenie winy z popieprzonego popaprańca na UBRANIE jest czymś nienormalnym i samo wspominanie o tym, co ofiara gwałtu miała na sobie jest głupie, niestosowne i bez sensu. Z drugiej strony jesteśmy przyzwyczajeni, że kobiety są oceniane przez pryzmat tego, jak wyglądają i co noszą.

feminoteka

 • była pijana

Ach, kiedy kobieta jest pijana to po prostu wypada ją zgwałcić, przecież one tylko po to piją, pewnie na trzeźwo są zbyt wstydliwe! Któż wgardzi taką pijaną niewiastą? Na pewno nie pan Ziemkiewicz, to jego ulubiony typ kobiet jak wiemy.

5ae81d3193baaba1d26045070ae6683471b5e1fc


Jaka kara? Dla przykładu:

Francja: 1- 20 lat

Niemcy: 1- 15 lat, maksymalna kara to dożywocie, brak kar w zawieszeniu

USA :6 miesięcy – 40 lat (średnia kara 15 lat)

Rosja:  8- 20 lat

Irlandia: 10 -dożywocie

Szwecja: do 15 lat

Arabia Saudyjska: nawet kara śmierci (podobnie jak za zabójstwo, ale również zażywanie narotyków i apostazję…)

Pakistan: kary są zróżnicowane –  może to być, np. 1,2 tony pszenicy (!)

Afganistan: kary zróżnicowane – * do 12 lat więzienia za seks przedmałżeński dla ofiary (!). Precedensem było skazanie gwałciciela na 20 lat za gwałt na dziewczynce oraz wyrok śmierci za gwałt zbiorowy i zbrojną napaść.

Polska : 6 miesięcy – 12 lat (średnia kara 4 lata lub mniej) * Ofiara musi przedstawić ‚dowody’, gdzie w odróżnieniu od np. Anglii to przestępca musi udowodnić niewinność. Poza tym w Polsce aż 33% wyroków jest w zawieszeniu, w USA 10%, a w Anglii zaledwie 4%.


Jak to wygląda z drugiej strony?

Ofiary: trauma, stres pourazowy, obciążenie psychiczne, cierpienie  wykraczające poza zakres zwykłych ludzkich doświadczeń (amerykańska klasyfikacja DSM-III-R), depresja, przesadne reakcje na bodźce, silne napięcie, utrata zaufania do ludzi, poczucie beznadziejności, negatywny obraz siebie, poczucie bezsilności, brak poczucia kontroli, poczucie wewnętrznego rozbicia  – dożywotnio


 

1______________________?_______________________10

7 myśli na temat “Krótka notka o kulturze gwałtu

Dodaj własny

   1. Że Dostojewskim nie zostanie to nie ma wątpliwości. 😀 Ale ja ciągle oczekuję od ludzi zajmujących się zawodowo pisaniem jakiejś kultury, poprawnego wypowiadania się, czegokolwiek.
    Jak widać, nie wszyscy się poczuwają 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: