Melancholijna podróż – najpiękniejsze nekropolie

Sztuka sepulkralna, a co za tym idzie specyficzna różnym czasom i kulturom ornamentyka, to bardzo ciekawe świadectwo historyczne ukazujące jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do traktowania kwestii związanych ze śmiercią, czy życiem pozagrobowym. Ja mam taki fetysz dotyczący strarych, w szczególności wiktoriańskich cmentarzy. Jest w nich jakieś mistyczne piękno, które porusza we mnie najgłębiej ukryte pokłady nostalgii i takie wewnętrzne poczucie istnienia wiecznośći.


Cmentarz Łyczakowski, Lwów

Założony w 1786 roku jest jednym z najstarszych cmentarzy w Europie.

anna-wilk
fot. Anna Wilk

download

duze-podroze
fot.duże-podróże.pl

 

lyczakowski3-copy

radiowwnet
fot.radiownet

6fd478159bf1e87090b408d4bc657a593d75

To chyba ta książka, którą jeszcze jako dziecko kartkowałam niezliczoną ilość razy, sprawiła, że pokochałam sztukę sepulklarną. To również od niej, a dokładnie od nieudolnego kopiowania zawartych w niej zdjęć, zaczęła się moja pasja rysowania cmentarzy. 


Highgate Cemetery, Londyn

Powstały w roku 1839 jako część tzw. Magnificent Seven, skupiającej siedem cmentarzy w Londynie i jego okolicach. Highgate podzielony jest na część Wschodnią i starszą Zachodnią (którą można zwiedzać tylko z przewodnikiem).

76f9e7f7be15d76ef502c4c5f98fb4a9

Cmentarne katakumby znamy między innnymi z takich kinowych obrazów jak Skosztuj krwi Draculi z  legendarnym Christopherem Lee, z pięknego filmu będącego adaptacją książki Oscara Wilde’a  Portret Doriana Graya, czy jednego z epizodów Opowieści z Krypty.

cemetery

dorian-gray-0755
Dorian Gray, 2009

 

 

 

DSC_7708.JPG
zdjęcie zza ogrodzenia – część  zachodnia.

untitled-1

W latach siedemdziesiątych XX wieku o Highgate było głośno za sprawą licznych pogłosek odnoszących się do mających się tam odbywać praktyk okultystycznych i satanistycznych. Wielu ludzi nadal wierzy, że miejsce to jest nawiedzone oraz, że jest siedzibą wampirów. Teze tę rozpowszechnił  David Farrant w Sprawie Wampira z Highgate. Media przez lata żyły dziwnymi zjawiskami rzekomo dziejącymi się na terenie cmentarza. Istnieje nawet powstały w 2015 roku twór zwany The Highgate Vampire Symposium. South Park Street Cemetery, Kalkuta

Założona w 1767 roku nekropolia jest największym chrześcijańskim cmentarzem poza Europą i Ameryką. Wielu ludzi po wizycie w tym miejscu miało twierdzić, że zaczęli dziwnie się czuć – doświadczyli nudności i zawrotów głowy, choć sceptycy mogą to próbować wytłumaczyć ostrą, indyjską kuchnią 😉

dsc_9281-copy

 

Pere Lachaise, Paryż

Na założonym w 1804 roku cmentarzu spoczywają szczątki wielu wybitnych artystów, pisarzy, kompozytorów. Znajdziemy tu grób m.in. Chopina, Morrisona, Piaf, Prousta. Sam cmentarz jest przepiękny i niezwykle atmosferyczny.


Grób Victora Noir, dziennikarza, który zginął z ręki księcia Piotra Napoleona Bonapartego. Przyczyniło się to to wzrostu nastrojów antycesarskich i było sporym wstrząsem dla opinii publicznej. Noir miał być sekundantem podczas pojedynku między księciem a Groussettem (współtworzył on nieprzychylną Cesarstwu gazetę), jednak podczas kłótni uderzył księcia, który to oddał do niego strzał. Pogrzeb dziennikarza był wielkim, symbolicznym wydarzeniem. Co do samego nagrobka -jeszcze wiele lat po jego śmierci panowało przekonanie, że jeśli kobieta potrze widoczną na rzeźbie wypukłość, a następnie umieści w kapeluszu kwiat może być pewna szczęśliwego pożycia małżeńskiego…;)

victor-noir

 


Niezwykła jest historia Piotra  Abelarda i Heloizy, których szczątki (zmarli w  XII wieku) zostały przeniesione na Pere Lachaise w roku 1817. Zakazana miłość, skandal obyczajowy, uprowadzenie ukochanej, potajemne małżeństwo i wreszcie zemsta rodziny Heloizy na Piotrze polegająca na pozbawieniu go tej części ciała, którą dopuścił się grzechu cudzołóstwa… 

Cmentarz Olszański, Praga

Jest właściwie ogromnym zespołem cmentarnym, z którego pierwszy cmentarz powstał w 1679 roku.

d45ba567ed7d25b7c5ef0f9ba267163e

Cmentarz Żydowski, Praga

Innym godnym uwagi miejscem w Pradze jest cmentarz żydowski, który jest trzecim największy kirkutem w Europie.

zydowski


11314556

Pisząc o praskich cmentarzach, nie mogę nie wspomieć o literackim nawiązaniu jednego z moich ulubionych autorów Umberto Eco. Metafizyczno-ideologiczna powieść snuta w mrocznym i niepokojącym klimacie XIX wieku. Książka ta to tajemnice, nawiązania do kontrowersyjnego Protokołów Mędrców Syjonu i demaskujący teorie spiskowe wydźwięk. 


Kerepesi, Węgry

Utworzony w 1847 roku, pełen przepięknych rzeźb, jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc w Budapeszcie.

108564726

Cmentarz Powązkowski, Warszawa

Założony w 1790 roku na szczęście nie ucierpiał podczas wojen, tak jak reszta Warszawy. Na jesgo terenie podczas okupacji Armia Krajowa przechowywała składy broni, odbywały się tu wykłady wojskowe.

powazki-3

nekropolis-adam-bujak-album-7_6579884
Adam Bujak Nekropolis

nekropolie-adama-bujaka-okladka_6579908

W Nekropolis znajdziemy niesamowite zdjęcia Adama Bujaka z cmentarzy w Warszawie, Krakowie, Lwowie i Wilnie.


Melaten, Kolonia

Sam cmentarz założono w 1810 roku, jednak pierwsza wzmianka o tym miejscu pojawiła się dużo wcześniej, jako że na tym terenie od końca XII wieku znajdował się azyl dla trędowatych, a zmarłych chowano w sąsiedztwie leprozorium. W miejscu tym palono również czarownice i wykonywano egzekucje na przestępcach.

 

Glendalough, Irlandia

Położony w przepięknej dolinie, w pobliżu dwóch jezior i dzikich lasów niewielki przyklasztorny cmentarz. Powstanie katedry i kościoła datuje się na koniec XII wieku. Jest to niewątpliwie jedno z najbrdziej magicznych miejsc na zielonej Wyspie.

dsc_2417


352x500

Pozycja warta polecenia to Cmentarze autorstwa Clemensa Jöckle. W albumie znajdują się zdjęcia i informacje dotyczące sześćdziesięciu najsłynniejszych europejskich cmentarzy. 


miejsca warte wspomnienia:

cw2uqtyw4aql2ue
Brugges, Belgia

coś w klimacie do poczytania

ksiega-cmentarna-_bn17400 


 

 

9 myśli na temat “Melancholijna podróż – najpiękniejsze nekropolie

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: